מחקרים קובעים: סבים שעושים בייביסיטר על הנכדים חיים יותר ובריאים יותר!

בשורה להורים – מחקר מציג את היתרונות הבריאותיים בקשרים קרובים עם סבא וסבתא

בשנה האחרונה ממצאים חדשים ומשמעותיים שופכים אור על התועלת במערכות היחסים של ילדינו עם סבא וסבתא שלהם – וזה נכון עבור שני צדדי המשוואה.

מחקר שנערך במכללת בוסטון מצא כי כאשר קיים קשר הדוק רגשי בין סבא וסבתא לנכדים בוגרים, תסמיני דיכאון בשתי הקבוצות פחתו משמעותית, כלומר גם אצל הנכדים וגם אצל הסבים.

המחקר, שפורסם בשנה שעברה בכתב העת "The Gerontologist", כלל 374 סבים וסבתות ו -356 נכדים בוגרים שהשתתפו, החוקרים בדקו נתונים שנאספו במשך לא פחות מ-19 שנים.

ראש המחקר, שרה מורמן, פרופסור לסוציולוגיה במכללת בוסטון מסרה שככל שאנשים חיים זמן רב יותר, הקשר הזה הופך לחשוב עוד יותר.

עבור סבא וסבתא מערכות יחסים עם נכדים מספקות קשר עם דור צעיר וחשיפה לרעיונות שונים.

מצד שני, סבים וסבתות יכולים להציע את חוכמת החיים שלהם לדור הצעיר ולתרום מניסיון חיים עשיר.

"סבא וסבתא בעלי ניסיון עשיר, לעתים קרובות יספרו סיפורים על חייהם וכיצד הדברים עבדו כשהיו צעירים, ברגע שילדים הופכים למבוגרים הם יכולים למקסם עם תובנות  את השיעורים הללו" אמרה מורמן.

"סבא וסבתא יכולים להציע לנכדיהם נקודת מבט היסטורית ממקור ראשון, אשר מעשירה את חייהם בהבנת העבר"

מחקר שנערך בקרב ילדים באנגליה בגילאים 11-16 מצא כי מערכות יחסים קרובות בין סבים לנכדים מראות הפחתה בבעיות רגשיות והתנהגותיות, וכמו כן פחות קשיים במערכות עם ילדים בני גילם.

מערכות יחסים אלה סייעו גם בהפחתת ההשפעות השליליות של חוויות כמו גירושי הורים ובריונות.

עבור סבא וסבתא, מעורבות עם נכדים עשויה לעזור להחזיק אותם בחדות נפשית.

מחקר אוסטרלי שפורסם מוקדם יותר השנה מצביע כי סבתות שבילו זמן בצפייה בנכדיהם הציגו ביצועים טובים יותר במבחנים קוגניטיביים מאשר סבתות ונשים שלא היו להם נכדים כלל.

מחקר שנערך בקרב בני נוער ישראלים שפורסם בספטמבר מצא כי ככל שבני הנוער קרובים יותר להוריהם, כך הם נהנו יותר ממערכות יחסים חזקות עם סבא וסבתא.

"הורים צריכים להיות מודעים לתפקיד שלהם כשומרי הסף במערכות היחסים שבין ילדיהם להוריהם" אמרה עטר-שוורץ, "עליהם להיות מודעים לפוטנציאל של סבא וסבתא כמשאב חשוב בחייהם של ילדיהם, במיוחד אם המשפחה עוברת שינוי, כמו גירושין, נישואים בשנית, או אם הילד עובר חוויה כואבת או מאתגרת, לרוב, הילדים ירגישו שקל להם יותר להיפתח בפני סבא וסבתא ולחלוק עימם את הקשיים והדילמות".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שינוי גודל גופנים